
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 20 |
| Radiation Hardening | No |
| Contact Plating | Gold |
| Frequency | 25 MHz |
| Output Current | 25 mA |
| Output Voltage | 5.5 V |
| Max Power Dissipation | 400 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2.3 V |
| Power Dissipation | 400 mW |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Bits | 8 |
| Max Supply Current | 10 mA |
| High Level Output Current | 50 µA |
| Low Level Output Current | 200 mA |
| Max Frequency | 400 kHz |
| Number of Outputs | 8 |
| Nominal Supply Current | 10 mA |
| Output Current per Channel | 25 mA |
| Number of Segments | 16 |
| Schedule B | 8542390000 |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Dimming | I²C |
| Internal Switch | Yes |
| Type | Power Switch |
Stock: 1217
Distributors
pcbx
Unit Price$2.04250
Ext.Price$2.04250
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.04250 | $2.04250 |
| 10 | $1.72282 | $17.22820 |
| 25 | $1.56346 | $39.08650 |
| 50 | $1.41884 | $70.94200 |
| 100 | $1.28758 | $128.75800 |
| 300 | $1.23919 | $371.75700 |
| 500 | $1.19262 | $596.31000 |
| 1000 | $1.15285 | $1152.85000 |
